2020 Haas UMC-1000SS 5-axis CNC vertical machining center with integrated 8-station pallet pool for lights-out production. Features 40" x 25" x 25" travels, 12,000 RPM CT40 inline direct-drive spindle, 30 HP, and through-spindle coolant at 1,000 PSI. Equipped with WIPS probing, DWO/TCPC, high-speed machining, and a 50+1 side-mount tool changer.
2020 Haas UMC-1000SS with 8-Station Pallet Pool
Super Speed 5-Axis CNC Vertical Machining Center
================================================
TRAVELS
- X Axis: 40.00 in
- Y Axis: 25.00 in
- Z Axis: 25.00 in
- Spindle Nose to Platter (max): 29.0 in
- Spindle Nose to Platter (min): 4.0 in
SPINDLE
- Max Rating: 30.0 HP
- Max Speed: 12,000 RPM
- Max Torque: 90.0 ft-lbf @ 2000 RPM
- Drive System: Inline Direct-Drive
- Taper: CT40
- Bearing Lubrication: Air/Oil Injection
- Cooling: Liquid Cooled
B AXIS – TILT
- Travel: +120° to -35°
- Max Speed: 170°/sec
- Continuous Torque: 2,240 ft-lbf
- Brake Torque: 2,000 ft-lbf
C AXIS – ROTATION
- Travel: 360°
- Max Speed: 179°/sec
- Continuous Torque: 1,854 ft-lbf
- Brake Torque: 900 ft-lbf
- Max Part Swing: 34.0 in
TABLE / PLATTER
- Platter Diameter: 25.00 in
- Max Weight on Platter: 1,000 lb
- Max Weight on Platter w/ Pallet Pool: 200 lb
- T-Slot Width: 0.626 – 0.630 in
- Number of Standard T-Slots: 7
FEEDS & RAPIDS
- Max Cutting Feed Rate: 650 IPM
- Rapids X / Y / Z: 1,200 IPM
TOOL CHANGER
- Capacity: 50+1
- Max Tool Diameter (full): 2.5 in
- Max Tool Diameter (adjacent empty): 5.0 in
- Max Tool Length (from gage line): 12 in
- Max Tool Weight: 12.0 lb
- Tool-to-Tool (avg): 1.80 sec
- Chip-to-Chip (avg): 2.40 sec
EQUIPPED WITH
- Haas CNC Control
- Integrated 2-Axis Trunnion Rotary Table
- 40 Taper, 30 HP Vector Drive
- 12,000 RPM Inline Direct Drive Spindle
- 1,200 IPM Rapids
- Fully Integrated 8-Station Pallet Pool (15.75" x 11.75" pallets — 8 storage locations + 1 machining station)
- High Speed Side Mount Tool Changer (50+1)
- Through Spindle Coolant @ 1,000 PSI
- Through Tool Air Blast
- Wireless Intuitive Probing System (WIPS)
- DWO/TCPC – Dynamic Work Offsets & Tool Center Point Control
- High Speed Machining
- Spindle Orientation
- Rigid Tapping
- Macros, Coordinate Rotation & Scaling
- CNC Control Cabinet Cooler
- Programmable Coolant Nozzle
- Belt-Type Chip Conveyor
- Enclosure Exhaust System
- Top Cover with Mist Extraction Provision
- Power Failure Detection Module
- Remote Jog Handle with Touchscreen Display
- 15" Color LCD Touchscreen Monitor